Wydawać by się mogło, że mycie okien to jedna z najprostszych czynności do wykonania podczas sprzątania. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie tak łatwe, jak sądzi wiele osób – umycie szyb bez pozostawienia smug, wielu osobom przysparza sporo problemów.
Zdecydowana większość gospodyń domowych, używa płynów do mycia szyb oraz papierowych ręczników lub ściereczek, albo gumowej ściągaczki. Niektórzy, używają papieru toaletowego, jednak nie jest to najlepszym pomysłem, ponieważ zazwyczaj kawałki jego włókien zostają na mytej powierzchni. Spotyka się także osoby używające gazety. Ten sposób także odradzamy, ze względu na możliwość porysowania powierzchni szyby. Ciekawym i stosunkowo wygodnym sprzętem może być elektryczna myjka do okien. Te najprostsze to w zasadzie ściągaczki do zebranie wody z detergentem. Te bardziej zaawansowane to myjki parowe.
Niewątpliwie na skuteczność mycia szyb przy użyciu płynu, ma jego jakość. Alternatywą wobec użycia płynu do mycia szyb podczas domowych porządków jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. Jego niewielką ilość można rozcieńczyć z ciepłą wodą, aby wytrzeć okna na mokro, a następnie na sucho. Wśród gospodyń domowych, spotyka się także metodę na samochodowy płyn do spryskiwaczy. Wskazują one, że środki tego typu radzą sobie szczególnie dobrze w przypadku mycia okien od zewnątrz w budynkach położonych przy ruchliwych ulicach, gdzie swoje piętno na oknach odciskają pył, kurz i spaliny.
Wśród domowych sposobów na mycie okien, są także bardziej ekologiczne metody mycia okien, które nie wymagają używania komercyjnych środków chemicznych:
W większości domów okna myje się minimum dwa razy w trakcie roku. Do wykonania domowych porządków w tym zakresie zalecamy przede wszystkim odpowiedni wybór dnia o określonych warunkach pogodowych. Zdecydowanie odradzamy mycie okien podczas mrozów. Niskie temperatury wpływają szyby, które pod ich wpływem stają się bardziej delikatne. Czy zatem należy wybierać ciepłe i słoneczne dni? Nie do końca. Pozornie, to idealny termin na mycie okien, jednak zbyt ciepła i słoneczna aura sprawia, że płyny używane do mycia okien dużo szybciej parują – nawet przed wytarciem okna na sucho. W efekcie, na szybach mogą powstać smugi. Nie bez znaczenia jest także kolejność mycia. Parapet myj na końcu. Jeśli mycie okien zaczniesz od umycia szyb, efekty Twojej pracy zniweczysz myjąc framugi i ramy. Sugerujemy następującą kolejność: mycie framug, mycie ram, mycie szyb, mycie parapetów. Nie polecamy także wycierania okien na sucho przed myciem ich na mokro – to bardzo prosty sposób, aby porysować szkło i zniszczyć w ten sposób szybę.
Powyżej przedstawione metody nie będą zbyt skuteczne w usługach profesjonalnych. Zwłaszcza w przypadku okien trudno dostępnych, gdzie należy zastosować bardziej zaawansowane metody – od drabin, przez mycie teleskopowe, po rusztowania, a nawet podnośniki koszowe. W przypadku specjalistycznego mycia okien, przeszkleń, paneli fotowoltaicznych i szklanych elewacji, jedną z ciekawszych metod, chociaż wymagającą profesjonalnego sprzętu, jest mycie wodą demineralizowaną. Profesjonalne mycie okien wodą demineralizowaną pozwala na szybkie i sprawne umycie szklanej powierzchni bez pozostawiania smug i osadów, a na dodatek bez używania środków chemicznych.
Jako BetaClean, specjalizujemy się w profesjonalnych usługach porządkowych przeznaczonych dla firm oraz instytucji publicznych, a także osób prywatnych. Realizujemy szereg usług związanych z utrzymaniem czystości, między innymi: