Jak sprzątać po remoncie?
Sprzątanie po właśnie zakończonym remoncie to jeden z ostatnich kroków, które dzielą Cię od wprowadzenia się do odświeżonego lokalu. Niezależnie od tego czy to biuro, dom, czy mieszkanie, niezależnie czy w Krakowie, w Wieliczce, czy w Katowicach, sprzątanie po remoncie nigdy nie należy do zadań prostych i przyjemnych. Przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią Ci ten proces.
Każdy kto ma za sobą remont, albo jest na jego finiszu, z pewnością wie jak uciążliwy on jest. Wszechobecne tumany pyłu i kurzu unoszące się podczas prac w pomieszczeniu, sprawiają, że zadajemy sobie pytanie: kiedy to się w końcu skończy? Tynkowanie, wiercenie, szlifowanie, docinanie, malowanie towarzyszące remontom odciskają na remontowanych pomieszczeniach swoje piętno. A na dodatek, jeśli nie trafimy na zbyt schludną ekipę remontową, obowiązków sprzątających po pracach budowlanych będzie jeszcze więcej. Zabezpieczenie mebli folią to przeważnie nie jest zbyt solidna osłona – kurz i tak się przedostanie. Wielokrotnie przyszło nam sprzątać obiekty, w których panowie majstrowie zapomnieli nawet o tym. Okna zaś całkowicie pozostawili bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Dramat. Jak to ugryźć? Jak przeprowadzić sprzątanie po remoncie? Tym, którzy decydują się wykonać je samodzielnie przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek. Mniej zdeterminowanym, sprzątanie po remoncie(link), polecamy zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej.
Sprzęt sprzątający
W przypadku, gdy podejmujesz się własnoręcznego sprzątania po remoncie, warto zacząć od zgromadzenia odpowiedniego sprzętu. Jednym z podstawowych urządzeń, które zdecydowanie mogą ułatwić prace sprzątające jest odkurzacz przemysłowy. Nie jest tak, że bez niego sprzątanie jest niewykonalne, ale posiadanie takiego sprzętu może być sporym ułatwieniem. Jeśli nie posiadasz odkurzacza przemysłowego warto go wypożyczyć. Oczywiście należy także zorganizować szczotki (najlepiej wykonane z miękkiego włosia i zabezpieczone na krawędziach), mopa z wiadrem, ścierki oraz środki do mycia i sprzątania, a także worki i pojemniki na odpady. W przypadku środków chemicznych, ciężko nam jest jednoznacznie wskazać które z ogólnodostępnych będą najlepsze, gdyż my, jako firma sprzątająca, pracujemy na profesjonalnej chemii czyszczącej, którą dobieramy indywidualnie do powierzchni i zabrudzeń. Nie wolno zapomnieć o właściwym ubraniu roboczym oraz zaopatrzeniu się w maseczki przeciw kurzowi oraz rękawiczki ochronne.
Po pierwsze: najpierw sprzątamy na sucho
Po każdym remoncie zawsze zostaje mnóstwo pyłu, kurzu i gruzu. Aby sprzątanie szło sprawnie i żeby nie dokładać dodatkowych obowiązków warto zaplanować logistykę tego przedsięwzięcia.
Przede wszystkim, sprzątania poremontowego nie należy rozpoczynać od sprzątania na mokro, gdyż pył szybko zamieni się w błoto –wody używamy dopiero w momencie, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. Dlatego też, zalecamy zacząć od odkurzania. Z zalegającym pyłem, kurzem czy nawet niewielkim gruzem szybko poradzi sobie wspomniany wcześniej odkurzacz przemysłowy.
Po drugie: odkurzamy od góry do dołu
Jedna z podstawowych reguł w sprzątaniu po remontach brzmi: odkurzanie od góry do dołu. Rozpoczęcie prac sprzątających zacznij zatem od poziomów najwyższych do najniższych, czyli od sufitu. Później lampy i żyrandole, ściany, meble, okna, listwy przypodłogowe. Zastosowanie się do tej zasady sprawi, że kurz opadnie na posadzkę, którą to będziemy odkurzali jako ostatnią. Odradzamy stosowanie w tym celu odkurzaczy domowych, które nie dość, że mają mniejszą moc, to także charakteryzują się mniejszą pojemnością. Jeśli nie dysponujesz odkurzaczem przemysłowym musisz polegać na szczotce i szufelce.
Niestety, ale pyłu raczej nie usuniesz poprzez jednorazowe odkurzanie. Nie zrażaj się, ale tę czynność będzie trzeba powtórzyć nawet kilka razy.
Po trzecie: mycie na końcu
Po zakończeniu odkurzania można przejść do kolejnego etapu, czyli mycia na mokro. Zaczynamy oczywiście, zgodnie z zasadą od góry do dołu – od mycia powierzchni położonych najwyżej. Aby zabrudzenia ze ścian i rozmaitych przedmiotów usuwać, a nie je rozmazywać należy używać do tego celu dobrze wchłaniających wodę szmatek. Ważne: jeśli przedmiotem remontu było malowanie ścian – nie myj ich. Szczególnie trudne w doprowadzeniu do porządku zazwyczaj okazują się okna, parapety, futryny i listwy przypodłogowe. Prócz pyłu, często „padają ofiarą” plam z farb, a czasami także kleju z zastosowanej taśmy ochronnej. Mycie okien i mycie szyb, to jedne z czynności, które wymagają największych nakładów pracy. Mycie mebli czy też zakamarków w postaci klamek, włączników i gniazdek, w porównaniu z poprzednimi pracami, można nazwać przyjemnością.
Jednym z trudniejszych zadań w sprzątaniu poremontowym lub pobudowlanym jest ostatnia z czynności – mycie podłóg. W przypadku zabrudzenia farbą, może być konieczne zastosowanie odpowiedniego rozpuszczalnika (zależnie od rodzaju farby i sprzątanego materiału). Doczyszczenie podłogi bywa szczególnie kłopotliwe i problematyczne, gdyż na wielu powierzchniach zostają smugi i ciężko jest wyczyścić je bez użycia profesjonalnych środków chemicznych oraz sprzętów takich jak szorowarka czy nawet parownica.
Zrób to z firmą sprzątającą
Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic i potrzebujesz pomocy przy sprzątaniu po kończącym się właśnie remoncie lub budowie, warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która świadczy tego typu usługi sprzątania poremontowego. Jako BetaClean, jak najbardziej wykonujemy usługi sprzątania po remontach w mieszkaniach i domach, a także w obiektach handlowych oraz biurowych. Zapoznaj się z naszą ofertą na podstronie: sprzątanie po remoncie Kraków .