Kostka brukowa w latach 90 przebojem weszła w przestrzeń architektoniczną polskich miast, placów i podwórek. Pierwotnie dominowały dwa kolory – szary i czerwony. Dziś, wybór kolorystyki, wzorów i kształtów może przyprawić o zawrót głowy. Jedno pozostało niezmienne – o kostkę trzeba dbać i warto ją czyścić regularnie.
Producenci kostki brukowej niebywale rozwinęli swoją ofertę. Miało to związek ze zmianami techniki wytwórczej kostki oraz jej lepszymi parametrami technicznymi. Bardzo ważny był także aspekt funkcjonalny oraz oczekiwania co do możliwości dekoracyjnych. Dzisiejsze kostki brukowe, w porównaniu do tych z lat 90-tych, niewątpliwie są ozdobą naszych podjazdów, tarasów, ścieżek i chodników. Szeroki wybór kształtów i kolorów pozwala wkomponować kostkę w zasadzie w każdą przestrzeń architektoniczną i wytworzyć spójną, estetyczną całość z domem i ogrodem.
Kostka brukowa powszechnie używana na różnego rodzaju placach, parkingach i podjazdach podlega działaniom warunków atmosferycznych, a także innym czynnikom zewnętrznym, mechanicznym czy remontowym. Zależnie od miejsca ułożenia kostki i stopnia jej eksploatacji kostka znosi różne niekorzystne warunki. Na podjazdach, parkingach i placach najtrudniejsze do usunięcia są plamy z oleju silnikowego i wszelkie tłuste plamy, na przykład z grillowanych mięs. Olej jest tłusty, nierozpuszczalny w wodzie, szybko wnika w pory kostki brukowej. Najważniejszy jest tu czas. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że uda nam się uniknąć trwałych zabrudzeń lub je zminimalizować. Jakby tego było mało, kostka często jest atakowana przez różnego rodzaju rośliny takie jak chwasty, mchy, porosty i grzyby. Mech pojawia się w szczelinach pomiędzy kostkami oraz na ich powierzchni. Jego rozrostowi sprzyja duża wilgotność i ograniczony dostęp światła. Mchy i zielone osady należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Kostki pokryte mchem stają się bardzo śliskie i niebezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, oczywiście swój ślad na kostce odciskają warunki pogodowe – deszcz, śnieg, słońce itd.
Nie ulega wątpliwości, że warto regularnie dbać o kostkę brukową. Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne pomogą dłużej utrzymać ją w nienagannym stanie. Zwłaszcza w początkowym okresie po ułożeniu kostki, a także po myciu kostki myjką wysokociśnieniową warto na bieżąco uzupełniać szczeliny piasku. Zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do gromadzenia się wody w pogłębiających się szczelinach. Jak wiadomo, woda przy niskich temperaturach zamarza, a to z kolei może doprowadzić do rozsadzenia kostki. Wilgotne środowisko sprzyja także rozwijaniu się flory bakteryjnej, grzybów, mchów itd.
Warto zapoznać się także z kwestią impregnacji kostki brukowej. Wielu producentów fabrycznie zabezpiecza swoje produkty, jednak nie wszyscy. Zaimpregnowanie kostki brukowej we własnym zakresie sprawi, że kostka w mniejszym stopniu będzie wchłaniała wodę. Prócz zmniejszenia nasiąkliwości kostki, preparaty impregnujące mogą sprawić, że powierzchnia w dużo mniejszym stopniu chłonie brud i potencjalne plamy, a kostka staje się łatwiejsza w czyszczeniu.
Pisząc o konserwacji kostki brukowej, obowiązkowo musimy także wspomnieć o podstawowej i w zasadzie najważniejszej czynności – bieżącym usuwaniu z kostki liści, gałęzi, piasku itd.
W intrenecie można znaleźć szereg porad dotyczących mycia kostki brukowej domowymi sposobami. Zazwyczaj wspomina się wówczas użycie octu, sody oczyszczonej, ewentualnie płynu do mycia naczyń lub… coca-coli. Pominiemy jednak te metody, gdyż mamy poważne wątpliwości co do ich skuteczności. Zwłaszcza w obliczu trudnych plam, takich jak wycieki oleju, benzyny i innych płynów z pojazdów, tłuste plamy (np. pozostałości po grillu), czy też ślady po niedawnym remoncie lub budowie – cement na kostce, plamy z farb itd.
Niewątpliwie najlepszym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest mycie metodą wysokociśnieniową. Co prawda domowe myjki wysokociśnieniowe nie zawsze stają na wysokości zadania, jednak urządzenia profesjonalne, którymi dysponują firmy zajmujące się zawodowo myciem kostki brukowej, zazwyczaj potrafią usunąć nawet największe zabrudzenia.
Firmy, które tak jak my wykonują usługi mycia kostki brukowej (sprawdź: czyszczenie kostki brukowej Kraków) mają stosunkowo zróżnicowane ceny. Z jednej strony wynikają one z różnego doświadczenia firm (początkujący w branży będą tańsi, z uwagi na to, że dopiero się uczą), a z drugiej z posiadanego przez firmę sprzętu – profesjonalne myjki wysokociśnieniowe wraz z niezbędnym osprzętem mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na cenę czyszczenia kostki niebagatelny wpływ mają także trzy podstawowe czynniki:
Dlatego też, większość usług czyszczenia kostki podlega indywidualnym wycenom. Inna będzie wycena umycia jednego metra kwadratowego kostki przy zleceniu wyczyszczenia 100 metrów kostki na prywatnym podwórku, a inna gdy należy wyczyścić plac o powierzchni 800 metrów przy firmowym magazynie lub hali produkcyjnej.