Żelazko jak każdy inny domowy sprzęt wymaga regularnego czyszczenia. Często zapominamy o tym, odstawiając je raz po raz na miejsce. Większość z nas myśli, że nie czyści się go zbyt często – niestety nie robiąc tego, popełniamy ogromny błąd. Na pierwszy rzut oka żelazko się zwyczajnie nie brudzi, bo przecież wyprane ubrania są czyste. To nie zupełnie jest prawdą.
Jeśli nie będziemy usuwali zabrudzeń i przypaleń powstałych podczas prasowania na bieżąco, kolejnym razem niestety zniszczą one nasze ubrania czy pościel. Komu nigdy się to nie przytrafiło, niech pierwszy podniesie rękę! Z żelazkiem jest jak z samochodem – im bardziej dbamy, tym lepiej działa.
Przy czyszczeniu tego drobnego sprzętu AGD powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zarysować i nie zniszczyć jego powłoki. Najlepiej po każdym prasowaniu przetrzeć spód żelazka wilgotną, bawełnianą szmatką. Zabieg ten pozwoli usunąć z niego osadzający się wszechobecny kurz. Należy oczywiście pamiętać, że powinno być ono zimne.
W zależności od tego, jaki model posiadamy w swoim domu oraz, jak często z niego korzystamy, powinniśmy regularnie i z odpowiednią częstotliwością czyścić pojemnik na wodę czy filtr wapienny. Najlepiej wykorzystać do tego wodę, sok z cytryny bądź ocet. Jeśli w otworach rozmieszczonych w stopie naszego żelazka, zebrał się osad, należy wspomóc się w ich czyszczeniu patyczkami do higieny uszu.
Mając w domu nowoczesne żelazko mamy praktycznie cały ten problem z głowy. Najnowsze modele posiadają w swoim wyposażeniu automatyczne systemy samooczyszczania. Usuwają one kamień, który zdążył nagromadzić się w ich wnętrzu, więc nie musimy robić tego sami.
W momencie, gdy zdarzy się nam przypalenie stopki żelazka, a co gorsza, gdy fragmenty przypalonego materiału przykleją się do niej, koniecznie powinniśmy po jego ostygnięciu umyć je szmatką. Przypalenia to dość trudne zabrudzenia dlatego najlepiej namoczyć taką szmatkę w wodzie z octem spirytusowym lub paście z sody oczyszczonej.
Środki te mogą oczywiście zniszczyć stopkę żelazka, dlatego należy stosować je z rozwagą. Absolutnie do jej czyszczenia nie wykorzystujemy drucianych gąbek czy innych wynalazków, które mogłyby ją porysować. To kategorycznie zakazane. Za pomocą sody oczyszczonej możemy czyścić tylko i wyłącznie stalowe stopki, ponieważ inne powłoki takie jak chociażby teflon mogłyby ulec uszkodzeniu.
Kolejnym ze sposobów na wyczyszczenie żelazka jest użycie w tym celu pasty do zębów. Sprawdzi się to jedynie w przypadku aluminiowych spodów. Za każdym razem należy pamiętać, aby po czyszczeniu przetrzeć żelazko wilgotną ściereczką.
Przypaloną stopkę żelazka możemy przywrócić do normalnego stanu przy użyciu wosku z białej świecy, tabletki przeciwbólowej z paracetamolem, folii aluminiowej, soli kuchennej czy nawet popiołu. To dość niekonwencjonalne metody jednak bardzo skuteczne.
Jeśli zależy nam szybkim wyczyszczeniu żelazka, a powyższe metody nie pomogły, to powinniśmy skorzystać ze specjalistycznych środków przeznaczonych do tego. Rzecz jasna przed czyszczeniem należy przeczytać instrukcję, którą producenci dołączają do żelazek. Nie powinniśmy podejmować żadnych działań, jeśli nie poznamy zaleceń producenta odnośnie do jego czyszczenia, gdyż możemy mu jeszcze bardziej zaszkodzić.
Aby żelazko nie uległo zniszczeniu, powinniśmy dbać o nie poprzez przecieranie spodu wilgotną ściereczką tuż przed każdym prasowaniem. Żelazko należy także regularnie odkamieniać oraz wylewać z niego wodę po każdym prasowaniu.
Jeśli potrzebujesz gruntownego sprzątania domu, sprzątania po budowie lub remoncie, albo sprzątania specjalistycznego skontaktuj się z nami. BetaClean Firma Sprzątająca Kraków.